Skip to main content

Kapcsolat: 6512 Szeremle Szabadság u.1. I E-mail: phszeremle@t-online.hu I Telefon: +36 79 576 146 I Fax: +36 79 576 577

Falumúzeum

Szeremlei Néprajzi Gyűjtemény

Helyszín: Szeremle, Fő utca 44.

Nyitva tartás: Hétfő, kedd, csütörtök : 16-18:30-ig

Szerdán és pénteken : 16-16:30-ig

Hétvégén és egyéb időpontban megtekinthető előzetes megbeszélés után, melyet az érdeklődők a 70/ 376 7404-es számon tehetnek meg a könyvtár vezetőjénél, Kisné Kovács Zsuzsannánál.

SZeremlei Néprajzi Gyűjtemény

Történet:

A kiállítás anyaga eredetileg a 60-as években, helyi gyűjtés eredményeként került bemutatásra az akkor még a Vorosilov utcában (ma Horgász utca) álló könyvtár épületében.
Az épület állagának romlása miatt a könyvekkel együtt a gyűjtemény is átkerült az iskola egyik tantermébe, és ezzel megindult az eredeti kiállítási anyag felmorzsolódása.
A megmaradt értékek újjászületése a 2008-as évben következett be. Ekkor a község vezetőinek, és a gyűjtemény sorsáért aggódó tettrekész adakozók szándéka találkozott a LEADER program pályázati támogatásával.
Így megvalósulhatott a faluban még meglévő néprajzi értékek összegyűjtése által a kiállítás új arculatban való bemutatása.
Az épület, mely a községi könyvtárnak is otthont ad, felújítása után 2008. május 12-én került átadásra a SZEREMLEI PÜNKÖSDI BORSOSKALÁCS FESZTIVÁL ünnepélyes keretein belül.

borsoskalács fesztivál
Megnyitó ünnepség az udvaron

Erős István polgármester és Varga György alpolgármester átadja a gyűjteményt.

Szeremle néprajzi hagyományainak megfelelően tagozódik a kiállítás is.
Elsőként a halászat, mint egyik legfontosabb megélhetési forrás és életmód hagyományos tárgyi eszközei és azok élethű makettjei fogadják a látogatókat.


Hálófajták makettjei (Erős István felajánlása)

A következő teremben a másik jellegzetes szeremlei népi hagyomány a szövés-fonás kellékei és eredményei kerülnek kiállításra.


A szövőszék és „termékei”

Innen egy stilizált falusi házba léphet a látogató, ahol találkozhat a hagyományos paraszti életforma megmaradt tárgyi örökségével, a messze földön híres népviselet életkorok szerinti bemutatásával.


Szobabelső házaspárral

Az épület felújítása mellet az udvar is új külsőt kapott a pályázatnak köszönhetően.
Itt kapott helyet a néprajzi gyűjtemény mezőgazdálkodással kapcsolatos tárgyait bemutató tér, valamint egy szabadtéri kemence, mely fontos szereplője az évente pünkösdkor megrendezendő Borsoskalács Fesztiválnak.


Kalácsdagasztás a kemencénél Baranyi Józsefné, Csáki Jánosné, Túri Istvánné, Elek Kálmánné

Természetesen még sok látnivalóval vár minden kedves érdeklődőt Szeremle, és a Szeremlei Néprajzi Gyűjtemény!

Keresés


Időjárás